Aile ve Boşanma Hukuku

Aile ve Boşanma Hukuku Nedir?

Medeni Kanunumuzda düzenlenen aile hukuku, Türk aile hayatındaki; nişanlanma, evlenme, boşanma, nafaka, manevi tazminat vs. alt başlıkları ile velayet, vasi atanması, hak ve fiil ehliyeti halleri gibi alt başlıkları düzenlemektedir.

Aile ve Boşanma Hukuku Kapsamı Hangi Dava Türlerini İçermektedir?

a) Evlenmenin temelini oluşturan nişanlanma,

b) Evlenme şartları ve yasal hükümleri,

c) Boşanmanın şartları,

d) Boşanmayı takip eden maddi ve manevi tazminat, nafaka ve mal ayrılığı rejimi,

e) Eşlerin müşterek çocuklarının durumunu düzenleyen velayet ve iştirak nafakası, vs. davalardır.

Aile ve Boşanma Hukuku Kapsamında Neler Vardır?

Buna ek olarak tarafların evlilik birlikteliklerini sürdürdükleri ve ortak hayatlarını devam ettirdikleri aile konutu ve çocukların temsiline bağlı soy bağı, evlat edinme, velayet, vesayet, kayyımlık, yasal danışmanlık da aile hukukunun sınırları içerisinde yer almaktadır.

Aynı zamanda yabancı mahkemeler tarafından verilmiş olan boşanma kararının tanıma tenfizi aile hukuku içerisinde düzenlenmektedir.

Aile hukukundan kaynaklanan davalarda görevli mahkeme aile mahkemesi olmakla birlikte Asliye Hukuku Mahkemeleri de Aile Mahkemesinin bulunmadığı adliye bölgelerinde bu sıfatla yargılama sürecini yönetmektedir.

Günümüz itibariyle çok ciddi önem arz eden aile içi şiddet konusunda da, Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesi Hakkında Kanun kapsamında düzenlenen tedbir talepleri de Aile Mahkemeleri tarafından incelenmektedir.

Hukuk ailesi olarak müvekkillerimizin ihtiyaçları doğrulusunda anlaşmalı ve çekişmeli boşanma davaları, evlilik sözleşmesi ve mal rejimi sözleşmeleri, anlaşmalı boşanma protokolü hazırlanması, yoksulluk, iştirak nafakaları, maddi ve manevi tazminat talepleri, evliliğin iptali davaları, yabancı mahkemelerden verilen kararların tanıma ve tenfizi, Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesi Hakkında Kanun çerçevesinde verilmesi istenen tedbir kararları, İddet (Bekleme) süresinin kaldırılması, velayetin değiştirilmesi, anlaşmalı boşanma davası, babalık davası, soy bağı davası, mal rejimi davaları gibi konularda hizmet vermekteyiz.

 

Hızlı iletişim
  • 0532 409 07 97
  • 0532 409 07 97
  • av.nihalercivan@gmail.com
İletişim Formu
Hızlı iletişim

WhatsApp
Hemen Ara