Suç ve Ağır Ceza Hukuku

Ağır Ceza Hukuku Nedir?

 

Ağır Ceza Hukuku Nedir?

Ağır ceza hukuku Ağır ceza mahkemeleri tarafından görülmektedir. Ceza bakımından en ağır suçlara bakan mahkemelerdir. İşlenen bir fiilin ağır ceza mahkemesi tarafından yargılanacak bir suç olup olmadığına karar verilirken suç vasfı ile ceza miktarı gibi unsurlara bakılarak karar verilir.

Ağırlaştırılmış müebbet hapis, müebbet hapis ve ceza süresi en az 10 yıl olan suçlar, ağır ceza mahkemeleri kapsamındadır.

Ağır Ceza Hukuku Hangi Suçları Kapsar?

Ağır ceza mahkemelerinde görülen davalar: Gasp, kasten adam öldürmek, ağırlaşmış yaralama suçu, rüşvet, resmi belgelerde sahtecilik yapmak, nitelikli dolandırıcılık, cinsel istismar ve saldırı gibi kişisel suçları kapsadığı gibi; devlet organlarına karşı, anayasal düzene ve işleyişine karşı suçlar, milli savunmaya karşı suçlar, düşman güçlerle birlikte olmak, Cumhurbaşkanı'na karşı saldırı, casusluk,  düşman devletlere karşı para yardımı, propaganda ve örgüt üyeliği gibi suçlar, devlet belgelerini elinde bulundurma ve paylaşma gibi devlet ve kamusal suçları da kapsamaktadır.

Ağır ceza hukuku kapsamında soruşturma yaparken; sanığın kullandığı iletişim araçlarının takibi, taşınmazlara el konulması, davaya dahil olacak gizli bir soruşturmacı, sanığın ya da şüphelinin teknik araçlarla takibi, gibi kararlar alınabilir.

Ağır ceza mahkemesi duruşmalarına savcı, mahkeme başkanı ile iki mahkeme üyesi katılmaktadır. Mahkeme sonucunda çıkan kararları birlikte vermektedirler.

Ağır Ceza Hukukuna Hangi Avukatlar Bakar?

Türkiye'de tıp alanında olduğu gibi bir branşlaşma hareketi hukuk alanında yasal olarak yoktur. Bu yüzden “Ağır ceza hukuk avukatı” olarak tanımlanan bir avukatlık alanı da yoktur. Bir avukatın kendisini Ağır Ceza Hukuku avukatı olarak tanıtması gerçeği yansıtmamakla birlikte yasal değildir.

Toplumda ağır ceza davalarını takip eden avukatlara ağır ve ceza avukatı denilmektedir. Aslında ağır ceza avukatı denilen avukatlar, her türlü davaya bakmaktadır.

Ceza mahkemelerinde sanığı savunan, onun haklarını koruyan, sanığı temsil eden avukatı tanımlamak için ağır ceza hukuku avukatı tanımı kullanılmaktadır; ancak bu branşlaşma yasalarla düzenlenmiş bir branşlaşması yoktur.

Ağır ceza mahkemesi için bir avukat arayışınız varsa herhangi bir avukatı tercih edebilirsiniz. Tercihinizi ağır ceza mahkemesine katılan bu konuda tecrübe edinmiş avukatlardan yana kullanırsanız mahkemede sizi daha iyi bir şekilde savunacaktır.

Hızlı iletişim
  • 0532 409 07 97
  • 0532 409 07 97
  • av.nihalercivan@gmail.com
İletişim Formu
Hızlı iletişim

WhatsApp
Hemen Ara